sposób na cellulit

Cellulit przyczyny, dieta, sposoby na walkę

Cellulit – internet kłamie

Internet w obecnych czasach jest swego rodzaju wyrocznią. Sam w sobie jest cudownym wynalazkiem, bez którego ciężko wyobrazić sobie życie w dzisiejszych czasach. Jednak ze względu na jego powszechność, internet jest pełen beznadziejnej wiedzy, która wprowadza ludzi w błąd. Dotyka to też tematu cellulitu. Jeśli szukasz sposobu na cellulit znajdziesz masę bezużytecznych informacji, na te sprawdzone – ciężej trafić. Od czarodziejskich urządzeń do masażu przez różnego rodzaju drogie kremy po okłady z fusów po kawie. No bądźmy poważni. Hasła typu “cellulit na udach znika w 2 dni” są wszędzie. Jednak wszyscy zapominają o tym czym tak naprawdę jest cellulit. To zagadnienie poruszymy sobie szerzej w kolejnym akapicie, jednak teraz możemy powiedzieć, że cellulit to nic innego jak – tkanka tłuszczowa. A tkankę tłuszczową możemy zniwelować jedynie za pomocą odpowiedniego treningu oraz diety! Dlatego jeśli naprawdę masz dość cellulitu to sprawdź dietę na cellulit od FitDietOnline.com.

Cellulit co to jest?

Cellulit, zwany również skórką pomarańczową, to zjawisko polegające na niewłaściwym i nadmiernym rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej pod skórą.

Początkowo uznawany był jako defekt estetyczny. Jednak obecnie wiemy, że jest to obrzękowo-włóknisto-stwardnieniowa patologia tkanki podskórnej. Cellulit występuje głównie na skutek zaburzeń gospodarki hormonalnej, prawdopodobnie przez nadmiar estrogenu. Z tego powodu bardzo często występuje u kobiet w okresie dojrzewania, podczas ciąży, menopauzy lub w przypadku zbyt wysokiego poziomu tkanki tłuszczowej. Estrogen ma bardzo mocny wpływ na cellulit. Odpowiada za zmniejszenie napięcia żył i zwiększa przepuszczalność naczyń włosowatych.

poiozm estrogenów u kobiet
poiozm estrogenów u kobiet

Drugi najważniejszy dla kobiet hormon płciowy – progesteron, również cierpi podczas zaburzeń hormonalnych mając wpływ na powstawanie cellulitu. Ma on wpływ na rozluźnienie mięśniówki drobnych naczyń, tym samym powoduje zastój i wzrost ciśnienia krwi. Wszystko to prowadzi do powstania mikroobżeków w przestrzeniach okołonaczyniowych. Upośledzają one transport substancji odżywczych do tkanki tłuszczowej utrudniając metabolizm hormonów. Prowadzi to bezpośrednio do degeneracji tkanki tłuszczowej. Wszystko kręci się dookoła upośledzenia krążenia.

Zaburzenia hormonalne nie są jednak jedynym powodem wystąpienia cellulitu. Źle rozmieszczone komórki tłuszczowe zatrzymują wodę. Prowadzi to do upośledzenia mikrokrążenia poprzez wywołanie ucisku na naczynia limfatyczne i krwionośnych. Dlatego za wystąpienie cellulitu obwiniamy hormony oraz problemy związane z krążeniem, jednak winna jest nadmierna tkanka tłuszczowa. Cellulit występuje głównie w dolnych partiach ciała, głównie w okolicy bioder, kolan, ud i pośladków. Może pojawić się też na ramionach i sutkach.

czym jest cellulit?
czym jest cellulit?

Rodzaje cellulitu

Wiemy już czym jest cellulit i dlaczego się pojawia, przynajmniej jeśli chodzi o aspekt fizjologiczny. Jednak nie każdy cellulit jest taki sam. Możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje cellulitu:

 • Pierwszym rodzajem cellulitu, jest tak zwany cellulit twardy lub wodny.

Jest łagodniejszą odmianą cellulitu. Jest powodowany przez problemy związane z krążeniem. Obrzęk pojawiający się na skórze wywołuje nieprawidłowy przepływ limfy oraz krwi. Cellulit wodny objawia się opuchniętą i pofałdowaną skórą, głównie w okolicach brzucha i ud. Możemy śmiało powiedzieć, że ten rodzaj cellulitu jest pewnego rodzaju chorobą cywilizacyjną. Wywołany jest przez nieodpowiedni tryb życia. Ograniczenie ruchu połączone z niezdrową, niezbilansowaną dietą. Wszystko to prowadzi do nadmiernego rozwoju tkanki tłuszczowej. Dlatego jeśli pracujesz w pozycji siedzącej, nie dbasz o dietę a po powrocie do domu większość czasu spędzasz oglądając netflixa – cellulit będzie naturalnie występującym zjawiskiem. Cellulit wodny jest zdecydowanie prostszy do zwalczenia, główną rolę odegra oczywiście zbilansowana i zdrowa dieta.

  • Drugi rodzaj cellulitu jest zdecydowanie trudniejszy do zwalczenia, jest też groźniejszy dla samego organizmu. Cellulit miękki, zwany jest również cellulitem tłuszczowym, ewentualnie lipidowym.

  Polega na wystąpieniu grudek, które możemy łatwo wyczuć pod skórą. Powstają na skutek zatrzymania dużej ilości wody w komórkach tłuszczowych. Co więcej, grudki występujące podczas cellulitu tłuszczowego powodują spory dyskomfort fizyczny. Dotykanie skóry może powodować ból. Powodem wystąpienia tego schorzenia jest zbyt wysoki poziom tkanki tłuszczowej. Oczywistym sposobem na walkę jest odpowiednia dobrana dieta, przykładowo skomponowana przez specjalistów FitDietOnline.com.

  Cellulit przyczyny

  przyczyny cellulitu
  przyczyny cellulitu

  Powiedzieliśmy już sobie trochę o przyczynach wystąpienia cellulitu. Jednak myślę, że należy rozwinąć ten wątek o dodatkowe informacje.

  Wiemy wiele o fizjologicznych powodach wystąpienia cellulitu. Mam tu na myśli problemy związane z gospodarką hormonalną, głównie estrogenu i progresteronu, oraz upośledzenie krążenia. Jednak chodź cellulit można klasyfikować jako swego rodzaju chorobę, to w większości przypadków winny jest jedynie tryb życia. Nasze społeczeństwo cierpi na chorobę zwaną otyłością. Na całym świecie odnotowano ponad 1,4 miliarda przypadków! A ta liczba stale rośnie. Cellulit i otyłość są ze sobą wręcz nierozłączne.

  Cellulit spowodowany jest przez nieprawidłowe, ale przede wszystkim nadmierne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej. Głównym problemem, który powoduje to zjawisko jest siedzący tryb życia. Siedzimy w pracy, w drodze do pracy, po powrocie z pracy. Ciągle siedzimy. Niektórych rzeczy nie możemy zmienić, głupio rzucić pracę tylko po to żeby pozbyć się cellulitu. Jednak warto zadbać o odrobinę ruchu, jego brak jest jedną z głównych przyczyn otyłości, która prowadzi bezpośrednio do cellulitu. Siedź w pracy ale zamiast tramwaju wybierz spacer. Ewentualnie zainteresuj się jakimś sportem. Obecnie siłownie czy baseny są dosłownie wszędzie.

  Drugim czynnikiem jest oczywiście dieta. Wszechobecne fast foody i przetworzone jedzenie negatywnie wpływa na nasze zdrowie i sylwetkę. Idąc do popularnego fast foodu, załóżmy McDonalda, zazwyczaj zamówimy jakis zestaw. Mamy frytki, kanapkę i napój. Jeśli napój jest z cukrem to mamy łącznie – około 1200 kcal! Stosunek sytości do wartości energetycznej jest stosunkowo niski. Tym samym ciężko dziwić się, żę tak łatwo tyjemy.

  przyczyny cellulitu
  przyczyny cellulitu

  Jak zwalczyć pomarańczową skórkę – dieta na cellulit

  Przejdźmy do elementu, który interesuje wszystkich najbardziej. Zrobimy to dosyć płynnie dlatego od razu porozmawiamy o diecie. Kluczem do pięknej, odchudzonej sylwetki jest odpowiednie żywienie. Nie, nie chodzi o uznawanie 3 listków sałaty jako posiłek i spożywanie jej 5 razy dziennie. Dieta bardzo negatywnie nam się kojarzy, ale właściwie czemu? To czy nasza “dieta działa” warunkuje jej bilans energetyczny. Czyli zwyczajnie to ile zjemy. Jeśli chcemy schudnąć, musimy mieć ujemny bilans energetyczny, popularnie zwany deficytem kalorycznym. Technicznie rzecz biorąc to możemy jeść wszystko ale w odpowiedniej ilości. Właśnie to jest kluczem do sukcesu, nie musisz jeść 5 posiłków dziennie z zegarkiem w ręku. Co więcej twoje posiłki nie będą składały się z samych warzyw, możesz jeść smacznie i to co lubisz, tylko z głową. Dlatego naucz się jeść a jak chcesz zmaksymalizować swoje efekty to skontaktuj się ze specjalistami FitDietOnline.com.

  Zobacz równiesz nasz wpis odnośnie elastycznej diety IIFYM.

  cellulit
  cellulit

  Sposób na cellulit – deficyt kaloryczny

  Ujemny bilans energetyczny to sytuacja kiedy dostarczamy mniej energii niż nasz organizm potrzebuje. Potrzebujemy do tego obliczyć swoje zapotrzebowanie energetycznie. Znajdziesz w internecie wiele kalkulatorów opartych na różnych wzorach. Ciężko powiedzieć, który jest najlepszy dlatego skorzystaj z kilku a następnie uśrednij uzyskany wynik. Następnie pobierz aplikację na swój telefon, która jest swoistym dziennikiem posiłków. Ja osobiście korzystam z aplikacji Fitatu, niestety nie płacą mi za reklamę. Od swojego zapotrzebowania energetycznego odejmij około 20-30% i już wszystko gotowe. Już wiesz ile masz jeść. Jedynym elementem, które od tej pory będziesz potrzebować jest waga kuchenna i telefon z aplikacją do liczenia kalorii!

  pokarmy na cellulit
  pokarmy na cellulit

  Co jeść na cellulit

  Obliczyłaś swoje zapotrzebowanie energetyczne, jednak nie wiesz co masz jeść. Ogólnie to możesz jeść wszystko ale w diecie z ograniczoną liczbą kalorii bardzo ważne są wybory żywieniowe. W tej kwestii chodzi głównie o twoją psychikę i uczucie głodu. Wróćmy do wspomnianego wcześniej zestawu z McDonalda. Mamy 1200 kcal z jednego posiłku, zapotrzebowanie energetyczne przeciętnej kobiety, która chce schudnąć wynosi 1600 – 2000 kcal! Dlatego możesz zjeść swojego BigMaca ale będziesz bardzo głodna przez resztę dnia lub złamiesz swoje postanowienia dietetyczne.

  Nie zrozumcie mnie źle, nie chcę żebyście zrezygnowały ze słodyczy i fast foodów, nie rezygnuje ale ograniczcie. Skupcie się na zdrowym jedzeniu. W dobrej diecie 80% energii, którą spożywacie pochodzi z nieprzetworzonego, zdrowego jedzenia. Pozostałe 20% możecie poświęcić na przyjemności i delikatne odstępstwa.

  W końcu jesteśmy ludźmi, mamy prawo wyglądać dobrze i mieć zdrowe relacje z jedzeniem. Warto zadbać o sporą ilość warzyw w diecie, są bardzo sycące, niskokaloryczne i dostarczają wielu niezbędnych składników odżywczych. Dbaj o odpowiednią podaż białka poprzez spożywanie mięsa, ryb i nabiału. Za źródła węglowodanów obierz płatki owsiane, kasze, ryże i ziemniaki. Dobrym dodatkiem do diety będą pokarmy działające przeciwzapalnie, przykładowo kurkuma czy imbir.

  Wspomniałem o źródłach białka i węglowodanów, ale co z tłuszczem? Zostawiłem to zagadnienie na koniec, już tłumaczę dlaczego. Przygotowując się do jakiegoś wpisu mam w zwyczaju sprawdzać co mówią najpopularniejsze artykuły jakie możemy znaleźć w internecie. I jestem z lekka przerażony tym co zobaczyłem. Większość z nich mówi, że w diecie antycellulitowej należy całkowicie wyeliminować tłuszcz. Jak pewnie pamiętacie, cellulit często wywołany jest przez problemy z gospodarką hormonalną. Jednocześnie, odpowiednia podaż tłuszczu jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania gospodarki hormonalnej. Tłuszcz ma wpływ na wytwarzanie hormonów płciowych, w tym estrogenu i progesteronu! Myślę, że rozumiecie jak istotna jest odpowiednia ilość tłuszczu w diecie. Dobrym źródłem tego makroskładnika są tłuste ryby, orzechy, oliwa z oliwek czy awokado.

  Więcej na temat odpowiedniego układania diety i bilansu kalorycznego – znajdziesz w naszym artykule – JAK ZRZUCIĆ ZBĘDNE KILOGRAMY – PRAKTYCZNE PORADY

  POBIERZ WERSJE DEMONSTRACYJNĄ (LINK POD OBRAZKIEM) PLANU DIETETYCZNEGO NA CELLULIT.

  pobierz-plan-dietetyczny

  POBIERZ DIETE »

  Jesteś zainteresowany planem dietetcznym lub treningowym? Napisz do naszych konsultantów (przez facebook lub e mail: fitdietonline.com@gmail.com) i dowiedz się więcej.

  elastyczna dieta na odchudzanie

  źródła:
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279077/
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24438736
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6374708/
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2376744/
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29140151

Podobne Newsy
Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *