dieta bezglutenowa 2021

dieta gluten free

Dieta bezglutenowa to sposób żywienia, który opiera się na eliminacji pokarmów go do dostarczających. Jest to model żywienia zyskujący bardzo dużą popularność w XXI wieku. Dieta bezglutenowa jest wykorzystywana przez wiele osób. Stosują ją nie tylko osoby ze stwierdzoną nietolerancją glutenu – celiakią. Na samą nietolerancję na gluten, przy której dieta bezglutenowa jest konieczna, cierpi około 1% populacji świata.


Celiakia powodowana jest przez spożywanie jednego z elementów glutenu – gliadyny. Powoduje wytwarzanie przeciwciał, które mają za zadanie zwalczyć dostarczony gluten. Na wskutek tego zjawisko dochodzi do uszkodzenia kosmków jelitowych, które zwiększają powierzchnię chłonną jelita cienkiego. Dieta bezglutenowa jest też wskazana w przypadku nieceliakalnej nadwrażliwości na gluten. Ta choroba, właściwie alergia pokarmowa, często dotyka osoby cierpiące na IBS – zespół jelita drażliwego. Dieta bezglutenowa, poza byciem modnym sposobem żywienia, jest stosowana jako forma leczenie pewnych chorób.

 

czym jest gluten?

 

Facebook FitDietOnline
kliknij aby przejść na FB

Czym jest gluten?

Gluten to połączenie dwóch białek roślinnych – gluteniny i gliadyny. Naturalnie występuje w ziarnach niektórych zbóż. Głównym, najpopularniejszym źródłem glutenu jest pszenica. Białko to zawarte jest także w orkiszu, jęczmieniu i życie. Gluten jest więc wszechobecny w pożywieniu, zawiera go bardzo wiele popularnych dań. Jednak największe spożycie glutenu występuje za sprawą pszenicy. Sam gluten ma bezpośredni wpływ na ciągliwą konstycjence ciasta. Zjawisko to ma miejsce dzięki sieciowaniu glutenu z wodą. Powoduje to uwięzienie dwutlenku węgla w cieście co prowadzi do wzrostu objętości podczas pieczenia.

Co jeść na diecie bezglutenowej?


Teoretycznie największym problemem diety bezglutenowej jest ograniczenie pokarmów. Ale jest to czysto teoretyczne założenie. Wiadomo, że nie łatwe jest zrezygnowanie z codziennych nawyków jakimi są świeże, pszenne bułki ale nie jest to niemożliwe. Takie pokarmy jak pieczywo można łatwo zastąpić na te modyfikowane czy różnego rodzaju wafle. Makarony pszenne obecnie mają wiele smaczniejszych i dozwolonych w tym przypadku zamienników.  A należy pamiętać, żę na zbożu świat się nie kończy. Węglowodany dostarczane są z wielu różnych źródeł. Dalej mamy do dyspozycji wiele rodzajów kasz, ryżu, ziemniaków czy batatów. Na co szczególnie należy zwrócić uwagę to zawartość glutenu w produktach nabiałowych. Ale problem ten nie dotyczy osób, które zdecydują się na dietę bezglutenową rozpisaną przez naszych ekspertów.

Podobne Newsy
Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *