wply-kawy-na-odchudzanie

Kawa (kofeina) podczas odchudzania

Czym jest kofeina?

Kofeina jest alkaloidem purynowym naturalnie występującym w liściach, nasionach i owocach ponad 60 gatunków roślin. Można ją też pozyskiwać syntetycznie. Dla człowieka znana jest głównie z nasion krzewu kawowego, liści krzewu herbacianego, liści ostrokrzewu paragwajskiego (yerba mate) czy nasion drzewa kakaowego. Kofeina jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych substancji psychoaktywnych na świecie. Działa pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy. Wykorzystuje się ją do produkcji suplementów diety, leków oraz napojów energetycznych.

Jak kofeina wpływa na organizm i redukcję tkanki tłuszczowej?

Stosowana w ilościach 100–300 mg dziennie działa pozytywnie na wiele układów funkcjonalnych ludzkiego organizmu. Kofeina oddziałuje na metabolizm i zwiększa proces lipolizy, dzięki czemu pomaga w redukcji tkanki tłuszczowej. Przy dawce powyżej 300 mg/dobę działa termogenicznie, co wpływa na zwiększenia ilości spalonych kalorii podczas wysiłku fizycznego.

kofeina w metabolizm

Pobudzające działanie kofeiny pozwala wydłużyć czas wykonywania intensywnych ćwiczeń. Pomaga również poprawić nastrój u osób stosujących niskoenergetyczną dietę. W efekcie łatwiej wytrwać w diecie i aktywności fizycznej nawet przy małej dawce kalorii.

Naukowcy udowodnili, że kofeina jest substancją bezpieczną, jednak każdy organizm indywidualnie reaguje na jej działanie. Niektórzy mogą bez konsekwencji spożyć dużą dawkę kofeiny, a inni będą czuli jej skutki nawet po niewielkiej ilości. Wpływ na przyswajanie kofeiny ma też obecność zawartości pokarmu w żołądku.

Osoby cierpiące na zaburzenia lękowe, nadciśnienie czy choroby serca bez konsultacji z lekarzem nie powinny stosować kofeiny. Mówimy tutaj o czystej kofeinie, ponieważ na temat np. kawy, w której oprócz kofeiny występują inne składniki, zdania naukowców są podzielone.

Przepisy prawne regulują ilość kofeiny w suplementach i w jednorazowej dawce nie powinna ona wynosi więcej niż 200 mg. Sięgając po kofeinę w postaci suplementu warto wybrać jej najczystszą formę, czyli kofeinę bezwodną.

Kofeina pojedynczo, ale również w połączeniu z innymi suplementami i substancjami może po spożyciu podnosić metabolizm człowiekazwiększając ilość spalanych kalorii.Wciąż trwają badania naukowe w celu określenia wielu potencjalnych korzyści związanych ze spożywaniem zielonej herbaty w połączeniu z kofeiną. Już wiadomo, że zielona herbata w towarzystwie kofeiny działa symbiotycznie. Oba składniki oddziałują na siebie, powodując zwiększenie zawartości norepinefryny, która mobilizuje organizm do rozpadu zalegającego tłuszczu.

kawa-zielina-herbata

Amerykańscy naukowcy dowiedli, że kofeina zmniejsza również bolesność mięśni po ciężkim wysiłku, aż do 48%. Badania przeprowadzono na 9 studentkach, które nie piły często kawy i nie uprawiały sportu. Podawano przed intensywnym wysiłkiem na zmianę kofeinę i placebo, które obniżało ból tylko o ok. 26%.

Należy pamiętać, że spożywanie samej kofeiny nie przyniesie widocznych rezultatów w utracie wagi. Najlepsze efekty będą widoczne przy zbilansowanej diecie, treningu i dodatkowej suplementacji, dlatego zapraszamy do kontaktu z naszymi dietetykami i skorzystania z indywidualnych planów treningowych.

Bibliografia:
https://cojesc.net/kofeina/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kofeina#Wp%C5%82yw_na_organizm_ludzki
https://www.budujmase.pl/diety/o-dietach/6445-kofeina-a-utrata-wagi-3-powody-dlaczego-kofeina-moze-pomoc-w-redukcji-tkanki-tluszczowej.html
https://portal.abczdrowie.pl/kofeina-a-odchudzanie
https://www.kulturystyka.org.pl/modules/news/article.php?storyid=676

Podobne Newsy
Wpływ stresu na odchudzanie