termogeneza-poposilkowaa

Termogeneza białka

Termogeneza poposiłkowa

– często słyszysz to słowo, ale wciąż nie do końca rozumiesz? Już spieszymy z wyjaśnieniem. Jest to charakterystyczny dla organizmów stałocieplnych zespół fizjologicznych i metabolicznych procesów, polegających na wytwarzaniu ciepła, w celu utrzymania odpowiedniej temperatury ciała.

Jest kilka rodzajów termogenezy, ale ze względu na to czym się zajmujemy, skupimy się tylko na termogenezie poposiłkowej.

Jak sama nazwa wskazuje, termogeneza poposiłkowa – powstaje po spożyciu pokarmu. Najprościej mówiąc: organizm spala kalorie i przetwarza je na ciepło. Niektóre pokarmy mają silne działanie termogenne, a inne słabsze. Najwięcej ciepła organizm produkuje po spożyciu białek, ponieważ potrzebuje najwięcej energii do ich spalenia. Podstawowymi źródłami białka są mięso drobiowe, łosoś, sardynki, białka jaj i wołowina o małej ilości tłuszczu. Do grupy termogeników zaliczymy również orzechy, produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, brokuły, pomidory oraz cytrusy. Termogenezę wspomagają też takie produkty jak zielona herbata, pieprz, papryczka chili, imbir i kofeina.

termogeneza-poposilkowa

Jak wesprzeć organizm w procesie termogenezy i spalać zbędne kilogramy? Konieczny jest do tego osobisty plan dietetyczny.

Bibliografia:

https://potreningu.pl/articles/2466/czym-tak-naprawde-jest–termogeneza-i-jakie-ma-znaczenie-dla-pracy-nad-sylwetka
https://pl.wikipedia.org/wiki/Termogeneza
http://www.odzywianie.info.pl/diety-i-odchudzanie/artykuly/art,Termogeneza-klucz-do-sukcesu-w-odchudzaniu.html
https://www.budujmase.pl/trening/czym-jest-termogeneza.htm
Podobne Newsy