tluszcze-w-diecie-kobiety

Tłuszcze w diecie kobiety

Słyszysz „tłuszcz” i ciarki przechodzą Cię po plecach? Otóż niepotrzebnie. Nie wszystkie tłuszcze są złe, a niektóre wręcz niezbędne w diecie kobiety. Tłuszcz z odpowiednich pokarmów sprawi, że będziesz zdrowa i pełna wigoru.

Przede wszystkim należy pamiętać, że tłuszcze (lipidy) są niezbędne do wchłaniania witamin, dlatego jeśli nie dostarczysz odpowiedniej ilości tłuszczy, możesz narazić się na hipowitaminozę. Tłuszcz to źródło energii dla organizmu i pracujących mięśni i dostarcza jej około 2,5 razy więcej niż węglowodany.

Lipidy zapewniają równowagę hormonalną w organizmie. Niedobory tłuszczów mogą przyczynić się do upośledzenia produkcji estrogenu i tym samym powodować m.in. rozregulowanie cyklu miesiączkowego.

Co zatem jeść, a czego lepiej unikać w swojej diecie?

Zdecydowanie najgorsze są przemysłowe tłuszcze trans, czyli utwardzone tłuszcze roślinne i faktycznie te możesz kojarzyć tylko z dodatkowymi centymetrami w obwodach, cukrzycą i innymi przykrymi dolegliwościami. Ogranicz je do minimum. Swoją dietę wzbogać natomiast o ryby morskie między innymi łososia, makrelę, dorsza czyli źródła kwasów omega-3. Do posiłków dodawaj oleje roślinne np. z pestek winogron, słonecznikowy, sojowy czy oliwę.

zdrowe-tluszcze-dieta

Pozwól sobie na orzechy włoskie, pestki dyni i słonecznika oraz siemię lniane. Awokado oprócz „dobrych” kwasów tłuszczowych jest bogate również w inne składniki mineralne – dodaj do sałatki lub użyj zamiast masła. Jaja to dwa w jednym – białko i tłuszcz – świetne jako dodatek do dania, bądź osobny posiłek. Ale jak konkretnie użyć tych produktów, żeby mieć zbilansowaną dietę? To już zadanie dla naszych dietetyków;) Zapraszamy do kontaktu!

Bibliografia

https://www.womenshealth.pl/welcomepage,RW_SKI_RUN_CAMP_2019,12414
http://dobretluszcze.pl/tluszcz-w-diecie/?fbclid=IwAR2YfuhlqbRLlz1dlgm8AOQnwZnl4ZwMt4jZOZJWXBhdyuPX3wIfmLCsdRw
https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/67338,tluszcze?fbclid=IwAR22tvplEYLVgmc1lM5tMSnD_UuMcP3Au6_Su5XjYyJFTZIVfC10FjFue6A
https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/dobry-tluszcz-nie-jest-zly-czyli-ktore-tluszcze-sa-wartosciowe-aa-qUHN-929U-Vn3Y.html?fbclid=IwAR1EnEHBvba0Xx9iaDM5qe0p3obdZ7VRuSwG7dw0pysyiJQm9MI6gUMaeV4
https://portal.abczdrowie.pl/dobre-tluszcze?fbclid=IwAR1xvfR46mWr4yo7FHzz19LdjYFT8easzGDmzi-1x8uMpEbM2cLaZr-RZi8
https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/136300,9-zrodel-zdrowych-tluszczow-w-twojej-diecie,5?fbclid=IwAR1aJKCtbyp5GLDI0iVvZlgNVChLBtuYIu7NhfRAPPo5UA5ysyyd6PmOCVw
Podobne Newsy
Comments
  • Andrzej M. 8 maja 2019

    Super artykuł, niestety problemy z tarczycą to coraz większy problem a mało kto dba o jej profilaktykę.
    pozdrawiam

Komentarze zablokowane.