
Wpływ stresu na odchudzanie
Często zdarza się, że osoby próbujące zrzucić zbędne kilogramy, braku efektów doszukują się w źle rozpisanej diecie lub nieodpowiednio dobranych ćwiczeniach. Prawda może być jednak inna, a winę za niepowodzenie w odchudzaniu ponosi nasza psychika narażona na stres.
Niektórzy uważają, że przez stres można zeszczupleć, jednak naukowcy udowodnili zależność miedzy permanentnym stresem a utrudnionym odchudzaniem. Ciągły stres, czyli podwyższony kortyzol nieprawidłowo wpływa na nasz metabolizm, w efekcie czego powoduje przyrost tkanki tłuszczowej. W przeprowadzonych badaniach wykazano, że podawane pacjentom zastrzyki z kortyzolu wpływają na wzmożenie apetytu, zwiększone łaknienie cukru i przyrost masy ciała.
Jak radzić sobie ze stresem?
Spis Treści
Kobiety, u których w kontrolowanych warunkach wywoływano stres, wydzielały więcej kortyzolu i zjadały większą ilość pokarmów o wysokiej zawartości cukru i tłuszczu. Uważa się, że kortyzol bezpośrednio wpływa na wybory żywieniowe poprzez oddziaływanie na receptory w mózgu.
- Przede wszystkim należy pamiętać o aktywności fizycznej. Jest to jedna z lepszych form rozładowywania stresu. Jednak jeśli masz do czynienia z przewlekłym stresem, należy pamiętać o tym, że bardzo intensywne ćwiczenia są dla organizmu stresorem i podnoszą kortyzol, dlatego musi to być aktywność o odpowiednio dobranej intensywności.
- Aby redukować stres konieczna jest też odpowiednia ilość relaksu i snu. Medytacja jest bardzo często polecana przez specjalistów, jako metoda rozładowywania stresu. W walce ze stresem niezbędna jest pełnowartościowa dieta o odpowiedniej kaloryczności. Zbyt mała ilość kalorii nie wpływa dobrze na redukcję stresu. Skądś wzięło się powiedzenie, że jak człowiek głodny, to zły ;).
- Planuj swój czas, korzystaj z kalendarza, rób listę zadań. Da Ci to poczucie panowania nad tym co Ciebie otacza. Jeśli ilość rzeczy do zrobienia Cię stresuje i przerasta, poproś kogoś o pomoc. Bądź dla siebie wyrozumiała/y. Pamiętaj, że masz prawo do błędu.
Podsumowując
Zanim spiszesz swoje starania w utracie wagi na straty, przyjrzyj się sobie bliżej i zastanów nad tym, czy za niepowodzenie nie jest odpowiedzialny stres, który rozregulował Twój metabolizm i utrudnia zrzucenie zbędnych kilogramów. Jeśli uznasz, że faktycznie stres jest przyczyną niepowodzeń, to jesteś na dobrej drodze, aby go zredukować, bo diagnoza to już część sukcesu. Następnie zastosuj się do porad wymienionych wyżej i ciesz się szczuplejszą sylwetką!

Pingback: Jak zrzucić zbędne kilogramy - praktyczne porady - FitDietOnline.com
Komentarze zablokowane.